5 SUPLEMENTÓW, PO KTÓRE POWINNY SIĘGNĄĆ OSOBY W STARSZYM WIEKU

Większość prób uogólnienia na temat „dzisiejszych seniorów” kończy się niepowodzeniem. „Seniorzy” wahają się bowiem od 55 do 116 lat. Powinno to być oczywiste (ale trzeba to podkreślić), że są aktywni seniorzy, osiadali seniorzy, chorzy seniorzy, zdrowi seniorzy, bogaci seniorzy, biedni seniorzy i tak dalej, i tak dalej. 

Niezaprzeczalnym faktem jest to, że z każdym rokiem nasze ciała wymagają od nas więcej opieki, troski i wsparcia w postaci suplementów . Od osteoporozy przez choroby układu krążenia do niższych poziomów CoQ10, starzejące się organizmy mogą stracić zdolność do wytwarzania lub absorbowania podstawowych substancji chemicznych, minerałów i składników odżywczych, które zapewniają nam dobrą kondycję zdrowotną. Spójrzmy więc na kilka staranie wyselekcjonowanych suplementów, które powinni przyjmować seniorzy, aby cieszyć się codziennymi aktywnościami (a nawet nartami wodnymi na bosaka!).

Omega-3

Wydawać by się mogło, że olej z ryb jest zalecany jako wsparcie w leczeniu prawie każdej dolegliwości i stosowany jako środek zapobiegawczy w przypadku prawie wszystkiego, co może się nam przytrafić, gdy się starzejemy. Dlatego też przychdó z suplementacji oleju z ryb szacuje się na około 1 miliard dolarów rocznie. Podobnie jak w przypadku wielu innych rzeczy w praktyce żywienia, dokładna wiedza na temat tego, dlaczego olej rybny działa tak, jak działa, jest wciąż badana. Efekty przyjmowania oleju rybnego są natomiast dość dobrze znane. Jego działanie obejmuje pomoc od zwyrodnieniowych chorób mózgu, takich jak choroba Alzheimer, po wspomaganie układu sercowo-naczyniowego.

Najogólniej rzecz biorąc, suplementy oleju rybnego zawierają kwasy tłuszczowe omega-3 i kwas znany jako DHA. Te dobre substancje powodują zmniejszenie stanu zapalnego, który jest głównym czynnikiem w wielu dolegliwościach i chorobach związanych ze starzeniem się, w tym bólu i obrzęku. Olej rybny został z powodzeniem zastosowany do zwalczania suchości w gałkach ocznych i skórze oraz pomaga zapobiegać bólom związanym z miesiączką. U osób z chorobami układu krążenia olej rybny może powodować obniżenie poziomu trójglicerydów lub tłuszczu we krwi, których nagromadzenie może prowadzić do zatkania tętnic i innych problemów z sercem.

Inne zalety suplementacji oleju rybnego, takie jak wpływ na chorobę Alzheimera, raku prostaty i depresję, są o wiele bardziej dyskusyjne, a debaty na ten temat można łatwo znaleźć w internecie [1].

Kategorie: Choroby serca, choroby zapalne, zdrowie kobiet

Wapń

Wapń może być najmniej kontrowersyjnym składnikiem dostępnym w formie suplementu, a jego znaczenie jest szczególnie silne dla seniorów. Około 99 procent wapnia w organizmie jest przechowywane w kościach i zębach, gdzie działa jako główne źródło siły i wsparcia. Dzieci często otrzymują wapń wspomagający wzrost kości. Po drugiej stronie monety seniorzy często otrzymują  wapń, aby zapobiec rozpadowi kości. Kobiety są szczególnie podatne na osteoporozę, czyli  zwyrodnieniową chorobę kości, po menopauzie. Wykazano, że w tym okresie suplementacja wapniem bywa szczególnie pomocna. Organizm wykorzystuje wapń również do ważnych funkcji innych niż utrzymanie kości w dobrym zdrowiu, takich jak wydzielanie hormonów i funkcje mięśni.

Wapń jest łatwo dostępny w produktach mlecznych, ale wielu ludzi musi usuna nabiał ze swojej diety z powodów zdrowotnych, dzięki czemu suplementy wapnia są bardzo dobrym wyborem. [2]

Kategorie: Zdrowie kości i stawów

SAM-e

Podobnie jak ubichinol, SAM-e jest substancją chemiczną wytwarzaną naturalnie w ciele, ale replikowaną w laboratorium dla tych, których poziomy SAM-e są niewystarczające. SAM-e (lub S-adenozylometionina) jest wytwarzany z aminokwasu i trójfosforanu adenozyny (ATP), które możesz znać jako silny koenzym wykorzystywany przez komórki do transferu energii.

Wczesne badania SAM-e wykonane w latach 50. Są niezwykle interesujące. Naukowcy byli przekonani, że SAM-e może pomóc w łagodzeniu depresji i skupiono się na testowaniu tego efektu. Podczas, gdy SAM-e wydawało się pomagać w łagodzeniu depresji poprzez podwyższanie poziomu serotoniny i dopaminy, osoby z pierwotnego badania zgłaszały nieoczekiwaną poprawę objawów związanych z chorobą zwyrodnieniową stawów. SAM-e jest dobrze tolerowany (chociaż pacjenci cierpiący na chorobę Parkinsona powinni go unikać) i wydaje się pomagać w łagodzeniu bólu związanego z zapaleniem kości i stawów tak skutecznie, jak wiele leków przeciwzapalnych. [3] SAM-e znajdziesz TUTAJ.

Kategorie: Choroby zwyrodnieniowe stawów, depresja

Probiotyki

Innym istotnym aspektem odżywiania, znajdującym się prawie wyłącznie w produktach mlecznych, jest klasa bakterii zwanych probiotykami. Probiotyki to organizmy, które pomagają głównie w trawieniu, ale wykazano, że pomagają w innych problemach związanych z ruchami jelit i wydalaniem, takich jak choroba Leśniowskiego-Crohna, a nawet zapalenie pochwy. Prawdopodobnie widzieliście słowo „probiotyk” na kartonach jogurtów. Podobnie jak w przypadku wapnia, jeśli z jakiegoś powodu masz awersję do nabiału lub po prostu nie możesz go jeść, twoje probiotyczne spożycie może być mniejsze niż zalecane, więc przyjmowanie suplementowanych probiotyków jest dobrym pomysłem.

Kategoria: ograniczenia mleczne, trawienie, system wydalniczy

CoQ10 i ubichinol

CoQ10 jest naturalnym przeciwutleniaczem, który pomaga w komórkowej wymianie energii, wspomaga zdrowie serca, wspiera ważną funkcję narządową i wiele innych ważnych procesów fizycznych. Szczególnie ważna dla seniorów jest aktywna, antyoksydacyjna forma CoQ10 nazywana ubichinolem. Ciało naturalnie produkuje CoQ10, a następnie przekształca go w ubichinol, który jest postacią potrzebną organizmowi, aby faktycznie móc z niego skorzystać. Wraz z wiekiem nasze komórki mogą utracić zdolność do przekształcania CoQ10 w ubichinol. Dopiero w ostatnich latach ubichinol stał się dostępny w handlu w postaci suplementów. Obecnie Ubichinol jest dostępny w wielu rodzajach łatwych do połykania doustnych suplementów.

Wreszcie, uzupełnianie ubichinolu jest dobrym pomysłem dla około 32 milionów Amerykanów powyżej 45 roku życia, którzy przyjmują statyny ze względu na swoje zdrowie układu sercowo-naczyniowego.[4] Niezamierzona, ale jak dotąd nierozwiązana konsekwencja terapii statynami jest osłabienie naturalnej zdolności organizmu do produkcji CoQ10. Dokładniej mówiąc, statyny blokują receptor, którego organizm używa do konwersji CoQ10 na ubichinol.

Kategorie: Zdrowie serca, zdrowie sercowo-naczyniowe, zdrowie neurologiczne, energia, ochrona antyoksydacyjna

Kluczem do bycia szczęśliwym i zdrowym w podeszłym wieku wydaje się być zadbanie o aktywność fizyczną i umysłową, odpowiednie odżywianie, higiena życia oraz snu, a także suplementacja. Możemy ogromnie pomóc naszym organizmom, wykorzystując niektóre z suplementów diety dostępnych dzisiaj. Większość tych substancji można zakupić w formie ułatwiającej spożycie (np. płyn lub żelki) w bardzo przystępnej cenie.

Życzymy zdrowia naszym seniorom!