SUPLEMENTY, KTÓRE WARTO ZNAĆ

Suplementy bez recepty to niezwykle dynamicznie rozwijająca się gałąź przemysłu. Aktualnie ponad połowa dorosłych osób sięga po różnego rodzaju ziołowe specyfiki mające pomóc im utrzymać ciało i umysł w dobrej kondycji. Sprzedaż ziołowych suplementów diety osiągnęła 6 miliardów PLN rocznie w oparciu o najnowsze szacunki organizacji zdrowotnych.

Niektóre suplementy mogą pozytywnie wpłynąć na twoje zdrowie, ale inne mogą być nieskuteczne, a nawet szkodliwe – zwłaszcza te, które wchodzą w interakcje z lekami.

„Konsumenci powinni zachować ostrożność podczas zakupów” – ostrzegają lekarze. ” Dodaje, że wiele z nich zawiera nieuzasadnione oświadczenia o rzekomych efektach, które mają powodować.

Oto siedem suplementów, które powinieneś przyjmować pamiętając o zachowaniu środków ostrożności:

  1. Witamina D: nadmiar może być szkodliwy

Witamina D wspomaga wchłanianie wapnia w organizmie, a uzyskanie wystarczającej ilości ma kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Dodatkowa witamina D jest popularyzowana, oferując obietnicę ochrony kości i zapobiegania ich chorobom, takim jak osteoporoza. Ale w wielu przypadkach zdrowe kobiety po menopauzie, które przyjmują suplementy witaminy D o małej dawce (do 400 jednostek międzynarodowych, IU) mogą tak naprawdę jej nie potrzebować.

Jak zauważają lekarze, entuzjazm dla suplementów wysokiej dawki witaminy D wyprzedza dowody naukowe. „Więcej niekoniecznie znaczy lepiej, jeśli chodzi o suplementowanie mikroskładników” – mówią.

Po przeanalizowaniu dowodów okazuje się, że gdy zdrowe kobiety przyjmują niskie dawki witaminy D, niekoniecznie zabezpiecza je to przed złamaniem kości. Te wyniki pochodzą z raportu US Task Prevention Services Task Force opublikowanego w Annals of Internal Medicine.

Perspektywa jest inna dla kobiet w wieku powyżej 65 lat, z niedoborem witaminy D lub z historią złamań lub osteoporozy. Według Instytutu Medycyny, w ich wypadku suplementy witaminy D przepisane przez lekarza generują korzystne rezultaty.

Warto odnieść się do tego i wspomnieć, że w naszej szerokości geograficznej witamina D jest niezbędna poprzez zbyt mało dni słonecznych, szczególnie w ciągu ostatnich latach, gdy dni do ekspozycji słonecznej mamy jak na lekarstwo!

Aby uzyskać zalecenia witaminy D ustalone przez Instytut Medycyny – 2000 IU dziennie dla osób w wieku od 10 do 60 lat i 4000 IU dziennie dla osób w wieku 61 lat lub starszych.

  1. Dziurawiec: może wchodzić w niepożądane interakcje z lekami

Ziele dziurawca zwyczajnego jest rośliną używaną jako herbata lub w kapsułkach do leczenia łagodnej depresji, stanów lękowych i zaburzeń snu. Chociaż badania wykazały, że ziele dziurawca jest skuteczne w łagodzeniu objawów niezbyt nasilonej  depresji, jedno badanie z 2011 r. współfinansowane przez National Institute of Mental Health wykazało, że ten lek ziołowy nie ma lepszego działania niż placebo w zmniejszaniu objawów łagodnej depresji.

Badacze sugerują, że poprawa objawów depresji w wyniku zażywania dziurawca może mieć charakter mocno indywidualny.

Największym problemem z dziurawcem jest jego interakcja z tradycyjnymi lekami.

Badanie przeprowadzone w lipcu 2014 r. opublikowane w czasopiśmie Medycyny Alternatywnej i Uzupełniającej wykazało, że w okresie od 1993 r. do 2010 r. W 28% przypadków dziurawiec był przepisywany w niebezpiecznych kombinacjach z lekami przeciwdepresyjnymi lub przeciwlękowymi, statynami lub doustnymi środkami antykoncepcyjnymi.

Stosowanie dziurawca może również zmniejszyć skuteczność innych leków – w tym pigułek antykoncepcyjnych. Ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem przed zażyciem dziurawca.

  1. Wapń: nadmiar może osadzać się w twoich tętnicach

Wapń ma kluczowe znaczenie dla silnych kości i zdrowego serca, ale jego nadmiar zdecydowanie nie jest pożądany. Instytut Zdrowia zaleca 1000 miligramów (mg) wapnia dziennie dla kobiet w wieku od 19 do 50 i 1200 mg dziennie dla kobiet w wieku 51 lat i starszych. Jogurt zawiera około 207 mg wapnia w 100 gramach, jedna piąta dziennego zapotrzebowania. Inne dobre źródła wapnia obejmują mleko, ser i wzbogacone płatki zbożowe i soki.

Jeśli posiadasz niski poziom wapnia we krwi, możesz zastosować suplement wapnia.

Jednak nadmiar wapnia, może prowadzić do problemów. Naukowcy uważają, że bez odpowiedniej ilości witaminy D oraz K2, aby wchłonąć nadmiar wapnia, dodatkowy wapń osiada w tętnicach, a nie w kościach.

Pamiętaj więc podczas stosowania wapnia o witaminie D oraz K2.

  1. Multiwitaminy: wszystko w jednym!

Wiele osób uważa, że ​​nie otrzymują wystarczającej ilości witamin i minerałów wraz z dietą. Jednak zdania naukowców na temat tego czy suplementacja jest wskazana – nadal są podzielone.

Najnowsze badania wykazały korzyści z przyjmowania multiwitamin. W badaniu z stycznia 2015 r. W Journal of Nutrition z ponad 8 000 mężczyzn i kobiet powyżej 40 roku życia kobiety, które przyjmowały multiwitaminę przez trzy lub więcej lat, miały mniejsze ryzyko wystąpienia chorób serca.

W przypadku kobiet w wieku rozrodczym zaleca się przyjmowanie witamin prenatalnych z folianami, aby zapobiegać wadom wrodzonym dziecka. Multiwitaminy mogą być również przepisywane przez lekarza, jeśli cierpisz na zespół złego wchłaniania, stan, w którym organizm nie wchłania odpowiednio witamin i minerałów.

  1. Suplementy z oleju z ryb: alternatywa dla ryb niskiej jakości.

Bogaty w kwasy tłuszczowe omega-3, olej rybny został reklamowany jako sposób na zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób serca. Jednak coraz więcej dowodów wskazuje, że ryby są co raz gorszej jakości, wpływ na to mają hodowle w zamkniętych wodach pełnych pasożytów i bakterii.

Lekarze zgadzają się, że najlepszym sposobem na uzyskanie omega-3 jest jedzenie. Według Kliniki Mayo, jedzenie ryb, które jest bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, wydaje się dostarczać więcej korzyści dla twojego zdrowia serca niż przyjmowanie suplementów. A zalecenia żywieniowe American Heart Association (AHA) zalecają włączenie dwóch porcji ryb tygodniowo do diety.

Jednakże nie mając dostępu do odpowiedniej jakości pożywienia – sięgajmy po suplementy! Dla osób zdrowych, zaleca się 1 g kwasów omega-3 dziennie. Jeśli masz wysokie triglicerydy, należy przyjąć 2 g do 4 g w postaci dobrej jakości suplementów.

6. Izolat sojowy: ostrożnie z estrogenem

Tofu, tempeh i mleko sojowe są doskonałym źródłem białka, błonnika i wielu minerałów. Niektóre kobiety przyjmują także soję w postaci suplementu, aby złagodzić objawy menopauzy. Jednakże zgłaszano obawy dotyczące suplementów soi, ponieważ badania wykazały, że mogą one przyczyniać się do zwiększonego ryzyka raka sutka z powodu zawartego w nich estrogenu. American Cancer Society zauważa: „Badania nad soją i rakiem są bardzo złożone, kontrowersyjne i ewoluują”.

„Jeśli obawiasz się raka piersi, trzymaj się z daleka od suplementów sojowych i białka na bazie soi” – informują specjaliści. „Okazało się, że spożycie soi z żywności nie stanowi problemu”.